top of page
Search
  • Writer's pictureLASAP

10 padomi jēgpilnam dzīves gājumam

Gatavošanās “Karjeras dienai” Talsu ģimnāzijā liek man saprotamā un pārskatāmā veidā apkopot pieredzi un zināšanas, ar ko gribu dalīties. Padomi ir cieši saistīti ar manām zināšanām komunikācijas disciplīnā, lasīto, piedzīvoto un dzīves laikā pārbaudīto. Ceru, ka tie noderēs gan skolas jauniešiem, gan pieaugušajiem jauniešiem, liekot aizdomāties par savu dzīves ritumu un tās jēgpilno gājumu.

10 padomi jēgpilnam dzīves gājumam”. Šķetinot nosaukumu, dzīves gājums nav tikai par CV un LinkedIn profilu, un jēgpilns – par personīgo laimi un naudu. Tas ir par laimīgu cilvēku, kurš izmanto savu potenciālu profesionālai un personīgai izaugsmei, bagātinot sabiedrību un kalpojot apkārtējiem.

Padomi nav salikti prioritārajā secībā; tie ir balstīti tikai uz manu personīgo pieredzi un pārliecību, un to izmantošana vai neizmantošana atkarīga tikai no katra brieduma (noteikti būs tādi, kuri šo visu jau zina, tādi, kuri man nepiekrīt kādā no aspektiem un tādi, kuri aizdomāsies).

1. Vērtības un mērķi. Lai gan secība šajā sarakstā nav prioritāra, vērtības ir pirmais, kas jāmin. Vērtības ir pamats – mugurkauls – mūsu eksistencei un darbībai. Ir svarīgi katram pašam definēt savas vērtības, kas būs pamatā ikdienas lēmumiem un no tiem izrietošajām rīcībām. Manas vērtības ir ģimene un profesionalitāte, tādejādi viss, ko es daru, ir saskaņā ar to. Savukārt mērķu noteikšana ir būtiska tāpēc, ka tas iezīmē mūsu virzienu un ceļu. Ja mēs paši nenospraudīsim savus īstermiņa un ilgtermiņa mērķus, to izdarīs kāds cits, bet, vai tas būs tas, ko mēs vēlamies? Ne vienmēr. Runājot par mērķiem, svarīgi tiem no sirds ticēt un neklausīties tajos, kuri vēlas jūs no tiem novirzīt. Dariet tikai tās lietas, ka jūs ved pie mērķa izpildes, citādi, darot lietas bez fokusa, var nepietikt laika darbiem, kas ved uz mērķa sasniegšanu.

2. Izglītība. Nav šaubu, ka bez izglītības mūsu dzīves gājums nebūtu pilnīgs. Nepiekrītu tiem, kuri uzskata, ka diplomam nav nozīmes, uzskaitot dažādas izcilas personības un ģēnijus “bez papīra”. Manuprāt, spēja uzsākt un pabeigt studijas jebkurā vecumā ir ne vien apliecinājums iegūtajām prasmēm un zināšanām konkrētajā jomā, bet arī spējai tik pāri izaicinājumiem un apgūt konkrētu prasmju paketi. Neiegūta izglītība ir rakstura un personības iezīme. Jāuzsver, ka mūsdienās nepietiek ar vienu augstāko izglītību, ir nepieciešams mācīties visa mūža garumā. Ir būtiski regulāri atvelēt laiku sev interesējošu un noderīgu zināšanu apguvei un prāta asināšanai. Mūsdienās ir tik viegli apvienot virkni brīvā laika aktivitāšu ar noderīga satura patērēšanu – ir daudz podkāstu vai tiešsaistes apmācību par jebkuru interesējošo tēmu. Izglītots, inteliģents un interesants sarunas biedrs vienmēr tiek novērtēts.

3. Neformālā izglītība. Man neformālā izglītība – aktīva darbošanās dažādajās nevalstiskajās organizācijās (NVO) un brīvprātīgais darbs – skolas un studiju laikā deva neatsveramu pieredzi, zināšanas un rūdījumu. NVO ir fantastiska vide pašizaugsmei, pirmo darba iemaņu iegūšanai, attiecību dibināšanai un kādas sabiedrības daļas aktuālo jautājumu risināšanai. Brīvprātīgo darbs iemāca dot neprasot, sniegt labumu sabiedrībai un apgūt tās prasmes, kuras novērtēsi visas dzīves garumā. Cilvēki, kurus satiec organizācijās, paliek tavā cilvēku tīklā visu mūžu. Esmu pateicīga Ziemeļkurzemes NVO atbalsta centa, Kluba “Māja” un Latvijas Jaunatnes padomes biedriem un draugiem par kopīgi piedzīvoto un iegūto. Novērtēju arī iespēju šobrīd aktīvi darboties biedrības Latvijas Asociācija sabiedrisko attiecību profesionāļiem (LASAP) valdē, kur nozares profesionāļi brīvprātīgi organizē biedrības darbu, kolēģu izglītošanos un pieredzes nodošanu viens otram. NVO ļauj mums kvalitatīvi baudīt brīvo laiku, pilnveidoties un gūt gandarījumu, atrodoties starp līdzīgo domājošajiem. Aicinu katram atrast savu organizāciju!

4. Cilvēku tīkls. Savas dzīves laikā ap sevi mēs pinam cilvēku tīklu, kurā savijas visi tie, ar kuriem bijām saskarsmē. Ir svarīgi apzināties, ka katrs dzīves ceļā sastaptais cilvēks nav parādījies tāpat vien – mēs nekad nezinām, vai kāds mūsu klasesbiedrs vai kolēģis kādudien nebūs priekšnieks vai prezidents, varbūt labākais draugs vai laulātais. Ir jārūpējas par savu cilvēku tīklu, un tam jāveido pozitīvā aura. No praktiskās un profesionālās puses – aicinu izkopt savu LinkedIn profilu, kurā apkopot visi jums ar darba dzīvi saistītos cilvēkus, veidojot savu profilu pēc iespējas pilnīgāku, pēc iespējas plašāk atspoguļojot izglītību, darba un citu pieredzi. Svarīgi ikdienā uzturēt attiecības ar tiem cilvēkiem, kuri jūs bagātina. Apzinieties sev svarīgākos cilvēkus un investējiet sevi šo attiecību kopšanā, jo mēs nekad nezinām, cik katram no mums šajā dzīvē ir atvēlēts laiks. Ir patiesi skumji dzirdēt to cilvēku stāstus, kuri nav paspējuši atvadīties ar pozitīvajām emocijām un atmiņām. Tāpat mudinu izvairieties no negatīvi noskaņotajiem cilvēkiem, atkarīgajiem, ar sliktu ietekmi un sliktiem ieradumiem (protams, ja jūsu darba specifika vai dzīves aicinājums ar to nav saistīts). Savi resursi nav jātērē tiem cilvēkiem, kas jums nav svarīgi! Necepieties arī par nepatīkamiem starpgadījumiem uz ielas, sabiedriskajā transportā vai sociālajā tīklā, jo no tā ne jūs, ne kāds cits nebūs ieguvējs. Saudzējiet savus nervus un iekšējos resursus, novirzot tos sev svarīgajiem cilvēkiem un mērķu sasniegšanai.

5. Izcilība un autentiskums. Izcilība ir latiņa, ko jācenšas sasniegt it visā, ko dari. Dari izcili, vai nedari nemaz – tas ir moto, kas nav viegli izpildāms, bet, ieguldot nepieciešamo resursu daudzumu, ir pa spēkam katram. Kāpēc ir svarīgi visu censties izdarīt izcili? Jo tas ir maksimāls gandarījums par paveikto, ieguldījums pašizaugsmē un, svarīgākais, savā reputācijā. Izcilība nav viegli sasniedzama, jo prasa milzīgu ieguldījumu un pašatdevi. Izcilība ir daļa no rakstura, kas dzīves laikā ir jāizkopj. Izcilība iet roku rokā ar autentiskumu. Skaidrākais apliecinājums tam ir, piemēram, slaveni mākslinieki, kuriem ir gan savs unikālais stils, gan stāsts par bezgala daudz ieguldītajām darba stundām ceļā uz panākumiem. Autentiskums ir būt pašam un necensties līdzināties kādam citam, jo salīdzinot mēs neesam brīvi. Ir grūti dzīvot mākslīgi veidotajā pasaulē, jo kādudien vai nu pašam šī nasta būs par smagu, vai apkārtējie atklās mūsu patieso dabu. Būsim paši, atvieglojot sev dzīvi un nenovirzot savus resursus čaulas veidošanai.

6. Digitālais un ne-digitālais nospiedums. Jebkas, ko mēs darām, atstāj savu nospiedumu. Digitālais nospiedums pēdējā laikā tiek bieži skaidrots un ir viegli saprotams – tas, ko mēs darām virtuālajā vidē, tur arī paliek – ieraksti sociālajos tīklos, komentāri, nosūtītie e-pasti un ziņas viedtālruņos. Digitālais tēls ir daļa no mūsu tēla, kas tiem, kuri mūs nepazīst, var veidot izkropļotu priekšstatu, ja mūsu digitālā identitāte mērķtiecīgi tiek veidota mākslīga. Šeit mēs runājam par autentiskumu – būt pašam visur un vienmēr! Jāuzsver, ka sociālie tīkli būs pirmie, kas tiks pārbaudīti pēc pieteikuma vai ieteikuma konkrētajai darba pozīcijai, tāpēc nelieciet sociālajos tīklos neko, ko nevēlaties, lai redz jūsu vecāki vai darba devēji. Ne-digitālais nospiedums ir viss, ko mēs atstājam savā fiziskajā dzīvē. Ir būtiska piedomāt pie katras saskarsmes, ko veidojam – vai tas būtu ar sētnieku, draugu vai radu. Jācenšas vienmēr atstāt pozitīvu nospiedumu uz līdzcilvēkiem, jo, iespējams, pie nākamās tikšanās reizes, neatcerēsies tavu vārdu, bet atcerēsies emocijas, ko atstāji. Ja zini, ka tas nav iespējams, tad labāk izvairīties no nevēlamā kontakta. Atstāsim pozitīvus nospiedumus gan digitālajā, gan fiziskajā vidē, jo viss, ko mēs darām, saistīts ar mūsu reputāciju un pašsajūtu.

7. Ķermeņa un prāta higiēna. Ir svarīgi savu ķermeni un prātu turēt tīru. Visi zinām, ka veselā ķermenī mīt vesels gars, tomēr ir jāpieliek arī zināmas pūles tīrības nodrošināšanai. Patiesībā, šis ir kritiski gan pirmā iespaida radīšanai, gan vēlmē turpināt jebkāda veida attiecības nākotnē. Pie ķermeņa tīrības es pieskaitītu gan rūpi par savu apģērbu un izskatu, gan fizisko veselību un pašapziņu. Apģērbam vienmēr ir jābūt tīram un piemērotam apstākļiem un situācijai. Te var palīdzēt stilisti, lietišķā etiķete un veselais saprāts. Lai uzturētu fizisko veselību, diemžēl ar grāmatu lasīšanu nepietiks, un nāksies regulāri strādāt pašam. Ir būtiski sevi turēt tādā formā, kas neierobežo tavas ikdienas aktivitātes un ļauj uzvilkt mugurā mīļāko apģērbu. Tas tiešām ir smags darbs, kas jādara regulāri. Jo ātrāk atradīsi sev piemērotāko sporta nodarbi, jo ātrāk izveidosies ieradums un ķermeņa atmiņa. Pie ķermeņa tīrības uzvēršu arī organisma tīrību – tīrību no atkarības vielām, sabalansēts uzturs un ķermeņa higiēna.

Prāta higiēna tikpat svarīga kā ķermeņa tīrība. Pie šīs higiēnas es pieskaitītu regulāru prāta asināšanu – mūža mācīšanos, lasīšanu, jēgpilnas sarunas, tīrību no dusmām un aizvainojumiem, ļauna prāta neturēšanu un valodas tīrību. Piemēram, ja mēs turam ļaunu prātu, tad viss prāta resurss tiek novirzīts šo negāciju vairošanai, un mēs vairs nespējam ne adekvāti uztvert informāciju, ne to analizēt un kur nu vēl rīkoties, jo mūsu prāts ir paralizēts un nav spējīgs racionāli funkcionēt. Turam sevi atvērtu jaunām idejām, mācāmies jaunas lietas, asinām prātu un patērējam tikai noderīgu saturu, nepiesārņojot sevi ar mazsvarīgu un tukšu informāciju.

8. Gudra savu resursu vadīšana. Ar gadiem mēs saprotam, ka laika paliek mazāk, darāmo darbu vairāk, un laiks skrien vēja spārniem. Mēs apzināmies, ka mūsu iekšējie resursi ir limitēti, tāpēc tie jāizmanto tikai tām lietām, kas tiešām ir svarīgas. Svarīgas lietas ir tās, kas ved mūs uz mūsu mērķi un ir saskaņā ar mūsu vērtībām. Mēs nevaram izlasīt visas grāmatas, satikt visus draugus, apmeklēt visus pasākumus utt. Katram posmam ir savi mērķi un prioritātes, tāpēc jāspēj resursi mobilizēt tām lietām, kas konkrētajā brīdī ir būtiskas, piemēram, mācoties 12. klasē un zinot, kur vēlies iestāties, visas pūles jāvelta šī mērķa sasniegšanai, vai, laižot pasaulē mazuli – visu laiku un uzmanību velti drošības un mīlestības nodošanai. Svarīgi sekot līdzi savai dienas kārtībai un prioritātēm, nevis kāda cita, jo, ja pats nenospraudīsi savus mērķu un nesaplānosi darāmos darbus, to izdarīs kāds cits, bet diez vai tas vedīs vēlamajā virzienā. Pie gudras resursu plānošanas var pieskaitīt arī finanšu pratību – spēju gudri apieties ar saviem naudas līdzekļiem. Izvērtē katra izdevuma vajadzību – ir tik daudz lietu, kas, patiesībā, ir liekas un nevajadzīgas, vai tādas, ko var aizņemties vai iegādāties par lētāku naudu.

9. Pazemība. Šī ir lieliska īpašība, kas ne katram ir dota. Balti apskaužu tos, kurus daba ir apveltījusi ar pazemības spējām. Labā ziņa ir tā, ka vēlamās īpašības dzīves laikā var izkopt un apgūt. Pazemība ir par otra nolikšanu centrā, un tas ir svarīgi, lai patiesi varētu saprast otru, un nolikt nost savu ego. Svarīgi palīdzēt otram justies īpašam, jo tā mēs palīdzam viņam augt un noticēt sev. Īpaši tas svarīgs bērnu audzināšanā, jo, protams, mēs, spēlējot spēles, varam visās uzvarēt, bet, vai tas vajadzīgs, un bērns no tā mācās? Ir tik jauki palīdzēt otram justies īpašam – no sirds interesēties par otra panākumiem vai neveiksmēm. Ir patiesi vienkārši pateikt “paldies” sētniekam, ēdnīcas darbiniecei vai autobusa vadītājam. Caur empātiju mēs padarām pasauli labāku un jēgpilnāku.

10. Dzīvesprieks. Visbeidzot, visu, ko mēs darām, ir jādara ar prieku un gandarījumu. Dzīvesprieks ir saistīts ar mūsu iekšējo starojumu. Cilvēkiem daudz vairāk labpatīk sarunāties ar pozitīviem un priecīgiem cilvēkiem, kā bubinātājiem un vaimanātājiem. Atstājiet par sevi atvērta, draudzīga un patīkama sarunas biedra iespaidu – nākamreiz būs daudz vieglāk dibināt attiecības un sasniegt sev vēlamos rezultātus. Tāpat būtiski ir izkopt gaumīgu humora izjūtu un spēt pasmieties gan par situāciju, gan sevi. Reti, kad ir situācija, no kuras nevar iziet ar smaidu vai humoru.  Nav arī lielas jēgas gausties par neveiksmēm – no tām jāmācās un jāiet tālāk. Ja kaut kas mums nesagādā prieku, bet ved uz mērķi un ir saskaņā ar pārliecību, tad jāmaina domāšana. Mēs paši esam savu domu un rīcību pavēlnieki!

Šoreiz nepieskāros būtiskai tēmai – darīt to, kas patīk un mīlēt savu darbu. Manuprāt, darīt to, kas patīk, iet roku rokā ar elastīgo darbu – darbs tiek mērīts nevis stundās, bet rezultātos, un nav būtiski, kur tas tiek veikts. Daudziem sabiedrisko attiecību profesionāļiem elastīgs darbs ir ikdiena jau gadiem ilgi. Tas palīdz mums būt dinamiskiem, ātri reaģēt uz notikumiem un novērst iespējamās krīzes. Personīgi es vairs nevaru iedomāties strādāt darba vietā, kur man būtu jāatrodas, piemēram, no 9 līdz 18.

Ja kāds vēlas dzirdēt manas pārdomas par attiecību veidošanas pamatprincipiem un elastīgā darba stila tēmu, varu dalīties ar diviem resursiem – 2017. gada martā runāju Cilvēkfaktors konferencē, un pēc tam izvērsu savas tēmas intervijā – Saruna ar Kristīni Menniku. Paldies par jūsu laiku!

Kristīne Mennika #LASAP valdes priekšsēdētāja #PRprofesionāle LKA un #strādājebkur vēstnese Arī trīs dēlu mamma

0 comments

Comments


bottom of page