Ceturtdien, 2024. gada 21. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās jau otrā konference valsts pārvaldes institūciju komunikācijas profesionāļiem “Stratēģiskā komunikācija drošākai rītdienai”. Konferenci rīkoja Valsts kanceleja (VK), to apmeklēja vairāk kā 350 dalībnieku, starp kuriem bija arī vairāki LASAP biedri un valdes pārstāve Sigita Pildava.
Ikgadējās valsts pārvaldes un pašvaldību komunikācijas profesionāļu konferences mērķis bija radīt padziļinātu izpratni par stratēģiskās komunikācijas nozīmi valsts drošības, labklājības un attīstības mērķu sasniegšanā, stimulēt sarunas par nozares profesionāļiem aktuāliem jautājumiem, apbruņot ar praktiskām zināšanām un prasmēm, apbalvot izcilākos aizvadītā gada komunikācijas sasniegumus, kā arī veidot spēcīgu un vienotu Latvijas valsts komunikatoru kopienu, kas spēj efektīvi pārvarēt izaicinājumus gan ikdienā, gan krīzes apstākļos.
Konferences organizatori izveidojuši īsu video atskatu uz norises dienu un tēmām.
Konferences dienā portālā Delfi.lv bija lasāms Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta direktora Riharda Bambala raksts par gaidāmo pasākumu, par publiskās pārvaldes komunikācijas profesionāļiem, kurā bija arī atsauce uz Sigitas Pildavas rakstu LASAP vietnē 2024. gada septembŗī.
Sigitas Pildavas pārdomas pēc konferences
Vispirms jau, šī Valsts Kancelejas organizētā konference, kas notiek jau otro gadu, tiešām demonstrē stratēģiskās komunikācijas reālu piemēru! Ievirzē, saturā, runās, diskusijās, darbnīcās – visur cauri vijas mērķis – saliedēt, apmācīt un sagatavot komunikatoru armiju, lai tas būtu reāls, funkcionāls spēks, ja pienāks stunda X. Drusku biedējoši. It kā. Man, gluži pretēji, šis rada drošības sajūtu, jo ir plāns!
Tieši to sajūtu, kas ilgus gadus strādājot valsts pārvaldē man iztrūka. Iespējams, vainīgs mans uz risku analīzi tendētais prāts un krīžu pieredze, bet tiešām beidzot rodas sajūta, ka notiek kustība jēdzīgā virzienā. Un tas nav stāsts par paniku, bažām vai depresīvu skatu punktu, bet ļoti adekvātu reakciju uz ģeopolitisko situāciju un mūsu kaimiņu, agresoru. Un gatavošanās karam ir vislabākā taktika, lai nosargātu mieru.
Jāatzīst, ka gan diskusijas, gan darbnīcas bija interesantas un, manuprāt, arī ļoti noderīgas absolūtajam vairākumam dalībnieku. Ja būtu bijis iespējams, pati apmeklētu arī tās, kas notika paralēli manām izvēlētajām. Pieļauju, ka šis būs viens no daudzu konferences dalībnieku secinājumiem.
Personīgi mani ļoti uzrunāja “Latvijas valsts stāsts” tēma un tiku pat pie grāmatas, par kuras esamību, jāatzīst, nezināju. Un diemžēl es nebiju vienīgā, kas tā īsti pirmo reizi uzzināja par jau 2023. VK gadā izdoto materiālu. Bet labā ziņa, ka konferencē tas tika akcentēts, skaidrots un bija iespējams tikt pie šīs grāmatas. Ja nu kādam komunikoatoram vēl nav, no sirds iesaku uzmeklēt, jo valsts galvenajiem naratīviem vajadzētu kaskadēties iestāžu un kapitālsabiedrību naratīvos. Vai vismaz zināt, kādi tie ir.
Otrs, manuprāt visbūtiskākais aspekts, ko vēlos pieminēt, ir par komunikācijas funkciju patieso vietu valsts pārvaldes iestādē – iekļaujot to stratēģiskajā līmenī. Tas ļoti spilgti tika demonstrēts mūsu LASAP kolēģes Ingas Latkovskas un Ievas Zaumanes pirmo secinājumu prezentācijā pētījumā par valsts tiešās pārvaldes iestāžu komunikāciju, kas tapis sadarbībā ar Vidzemes augstskolu.
Par šī pētījuma rezultātiem un secinājumiem, nozarē vēl dzirdēsim, taču šobrīd piebildīšu, ka 100% piekrītu tam, ka, lai komunikācijas funkcija būtu vērtējama kā profesionāla, stratēģiska un uz mērķi orientēta, tā ir institucionāli jāleģimitizē, iekļaujot to iestādes pamatfunkcijās. Un to var izdarīt tikai lēmējvara.
Vērojot un klausoties Stratkom konferenci, kaut kas man ļauj cerēt, ka šis varbūt nebūs tikai sapnis. Ja tik pat nopietni stratēģiski tas tiks attīstīts tālāk, ja mērķis nepaliks tikai uz papīra vai tikai “pieņemts zināšanai”, tad pēc gadiem varētu izrādīties, ka Latvijas valsts komunikācija nonākusi citā līmenī. Un tas, savukārt, nozīmētu, ka arī mums, iedzīvotājiem, daudzas lietas kļūtu vismaz skaidrākas un saprotamākas. Varbūt tad arī mēs katrs stāstīsim savus stāstus par Latviju. Un ne tikai novembrī.
Sigita Pildava, LASAP valdes pārstāve, Komunikācijas profesionāle, stratēģiskās un krīžu komunikācijas eksperte, Elements C vadītāja
Comments