Profesionālā darbības joma liek man pievērst pastiprinātu uzmanību tekstiem, valodai un gramatikai, tādēļ ikdienā bieži pamanu kļūdas, kuras daudzi ikdienas steidzīgajā ikdienā neievēro vai neuzskata par būtiskajām. Arī saviem kolēģiem, partneriem un draugiem esmu tik bieži aizrādījusi par gramatikas kļūdām, ka esmu nonākusi viņu melnajā sarakstā. Tomēr es turpinu to darīt. Aiz cieņas pret valodu un tās lietotājiem.
Apkopoju sešas galvenās gramatikas kļūdas, kas man ir kā sarkanā lupata vērsim un ko regulāri pamanu:
1. nepareiza un tā tālāk saīsināšana;
2. greizs pulksteņa laika pieraksts;
3. paviršība defises un domuzīmes lietojumā;
4. aplams uzskaitījuma pieraksts;
5. atstarpes neesamība starp ciparu un %;
6. nekorekts papildu un papildus lietojums.
Zemāk nedaudz izvēršu katru kļūdu un pievienoju saiti uz uzticamu avotu, lai interesenti var paši pārliecināties un iedziļināties niansēs.
1. Saīsinājums utt. pret u.t.t.
Šī ir viena no visbiežāk sastopamajām kļūdām, ko cilvēki, nesaprotamu iemeslu dēļ, pieļauj rakstos. Manuprāt, pietiek vienreiz apzināti to piefiksēt un uzrakstīt, lai nākamreiz tā vairs nedarītu.
Ikdienas palīgs un avots visiem saīsinājumiem ir šis Valsts valodas centra materiāls: saisinajumi.pdf (vvc.gov.lv).
2. Pulksteņa laika pieraksts
Nē, laika pierakstā starp stundām un minūtēm neliek kolu! Aicinu iedziļināties pareizajā pulksteņa laika pierakstā un ievērot detaļas, jo ir daudz iespēju kļūdīties – sākot ar korektu pieturzīmes lietošanu starp cipariem un beidzot ar atstarpēm.
Aicinu iedziļināties Latviešu valodas aģentūras vietnes “Valodas konsultācijas: elektroniskā datubāze” saitē: Valodas konsultācijas (valodaskonsultacijas.lv).
3. Defises un domuzīmes lietojums
Pieturzīmes lietišķajos rakstos ir svarīgas, un pastāv būtiska atšķirība starp defisi un domuzīmi. Tās nedrīkst lietot nejauši vai pavirši. Rakstot dokumentus elektroniski, bieži vien automātiski uzrakstās defise (-), tāpēc tam ir īpaši jāpievērš uzmanība un jālabo uz domuzīmi (–).
Paldies uzdevumi.lv par apkopošanu un piemēriem; plašāk šī tēma ir aplūkojama šajā saitē: Pieturzīmes lietišķajos rakstos. Domuzīme, defise, slīpsvītra. — teorija. Latviešu valoda, 12. klase. (uzdevumi.lv).
4. Uzskaitījuma pieraksts
Daudzi pret uzskaitījuma pierakstu izturas pavirši, tomēr vēršu uzmanību, ka ir svarīgi ievērot noteikumus: pēc kola lietot mazos burtus, kā arī zināt, ka ir divi uzskaitījumu varianti.
Saite interesentiem uz Latviešu valodas aģentūras vietni “Valodas konsultācijas: elektroniskā datubāze”: Valodas konsultācijas (valodaskonsultacijas.lv).
5. Atstarpe starp ciparu un %
Šī gramatikas īpatnība raisa vislielāko pretestību saziņā ar kolēģiem un domubiedriem, tomēr es neielaižos diskusijās un nosūtu saiti uz oficiālo Eiropas Savienības tīmekļa vietni, kuras sadaļa “10.5.2. Skaitļu, datumu un laika vienību lietošanas īpatnības” iedod skaudru bildi.
Aicinu katram pašam pārliecināties: 10.5.2-number-date-time-units-usage - Interinstitutional Style Guide - Publications Office of the EU (europa.eu).
6. Pareizs papildu un papildus lietojums
Visprecīzāk šo kalambūru ir atšķetinājis Skrivanek, par ko viņiem liels paldies.
Saite uz avotu: Papildu vai papildus? | SKRIVANEK latviešu valodas padoms.
Valoda, kuru izmantojam rakstos un sarunās, veido katra cilvēka reputāciju un atklāj attieksmi pret dzimto valodu. Aicinu kopt savu valodu un ar cieņu izturēties gan pret latviešu valodas gramatiku, gan pret lasītājiem.
P.S. Nepretendēju uz valodnieces titulu, un arī es ikdienā mēdzu kļūdīties, tomēr vienmēr novērtēju ieteikumus sava teksta pilnveidošanai un labprāt piedalos veselīgajās diskusijās par gramatikas likumu pielietošanu.
Ar cieņu (bez komata!)
Kristīne Mennika
Bite Latvija korporatīvās komunikācijas vadītāja un Latvijas Asociācija sabiedrisko attiecību profesionāļiem (LASAP) valdes locekle
Comentarios