top of page
Search
  • Writer's pictureIlze Medne

Kas ir Chat GPT un kā to varēs izmantot HR vajadzībām?

Tikai pirms dažiem mēnešiem manā redzeslokā parādījās Chat GPT. Ar lielu interesti metos iekšā, lai izpētītu, kādas ir iespējas šim robotam, ko viņš var, cik ātri. Jāsaka godīgi, tās spējas ir kolosālas, ja vēlies grāmatu apkopojumu - lūdzu, ja vēlies tēmas izklāstu, super iespēja, ja vēlies pasmieties - aiziet. Ja vēlies faktus - nē.


Jāsaka, ka sākumā biju ļoti iedvesmota, cik lielisks šis rīks ir, tad, noklausoties Scott Galloway interviju, kļuvu skeptiska. Taču vēlāk nomierinājos, ka šis ir tikai tāds "haips" un nebūs tā, ka visi tagad tikai visu viltos un paši neko nedomās. Skaidrs ir viens, ka šim rīkam ir pietiekoši liels skaits kļūdu un nevaram tam uzticēties 100% un, jācer, ka ar laiku mēs tomēr varēsim paļauties uz to vairāk. Taču, noteikti tam būs noteikts cenrādis.


Skaidrs ir viens, ka roboti mums palīdzēs atvieglot ikdienas rutīnas, mums tikai jāmāk iedot pareizās komandas. Mans ātrais secinājums - lieliski uzģenerēts risinājums ar lielu nākotni, ja ne pat Google aizvietotājs. Nav brīnums, ka Microsoft šo ir novērtējis un investējis miljardus šī rīka attīstībai.


Personāla vadība ir joma, kurā ir ne mazums dokumentu, datu, procedūru un instrukciju, kuras ir gan aprakstītas, gan nepieciešamas. Tikai 10% no sava darba laika, HR pavada stratēģijas plānošanai, radošam darbam un ideju ģenerēšanai. pamatā ir ļoti daudz administratīvu procesu. Koncepti un idejas tiek ražotas milzu apmēros, laiks, kas tiek pavadīts atbildot uz ikdienas jautājumiem, katru dienu uz vieniem un tiem pašiem, ir milzīgs. Un, galu galā, bieži dzirdētais teiciens "steal with pride", tagad ir pilnīgi legāls. Meklēt idejas, ģenerēt konceptus, apkopot informāciju ātri. Te ieliku dažas idejas, kā šis risinājums palīdzēs Personāla vadībā:


Atslodze no rutīnas jautājumiem un automatizēta ikdienas komunikācija ar darbiniekiem

HR kolēģiem ikdienā nereti nākas atbildēt uz neskaitāmiem vieniem un tiem pašiem jautājumiem. Un aktualitāte ir aktuāla tikai tad, kad cilvēkam tas ir nepieciešams te un tūlīt. Slimības lapas, atvaļinājuma dienas, atalgojuma aprēķini, dažādi ikdienas procesi un aprēķini. Automātiskas atbildes par darba laiku, noteikumiem, darbinieku aptaujas, darbinieku mainība. Reizēm ir jautājumi, ko gribas uzdot nevienam citam kā robotam, bet saņem pilnīgu atbildi par nosacījumiem. Tas mazina aizspriedumus un veicina vienlīdzību.


Jauno darbinieku ievadīšana darbā

Nav lieliskāka rīka, kas atslogotu HR no informēšanas par organizācijas procedūrām, instrukcijām, noteikumiem un ievadītu darbā, nodotu visu rakstisko informāciju, veidotu apkopojumus par organizāciju, amatiem un jomām. Kā mēs zinām, jo lielāka organizācija, jo vairāk jāzina, jo komplicētāka ikdiena.


Atlases sludinājumi un darbineku amatu apraksti

Paši noteikti varam parēķināt cik daudz laika veltām, lai ģenerētu lieliskā kandidāta sludinājumu. Cik daudz informācijas ir amatu aprakstā un cik maz tie ikdienā tiek izmantoti. Iedomājies, ja robots veic apkopojumu, secinājumus, izvelk atslēgas vārdus, pielāgo dzimumam, jomai, specifikācijai?


Te paspēlējos ar atlases sludinājumu un piedzīvoju arī atvainošanās epizodi no čata:


Procedūru un instrukciju rakstīšana

Esmu bijusi lielās organizācijās un lieliski apzinos cik daudz un dažāda informācija ir jāapraksta, lai atbilstu visām regulām un visi riski būtu apzināti, lai visām kastītēm ir ķeksīši. Tad, lūdzu, atkal iespēja to izdarīt automatizēti, vien uzdodot pareizo jautājumu un pielāgojot savai organizācijai. Te pajautāju čatam, lai uzraksta mācību un attīstības konceptu:


Veidot pārmaiņu vadības procesa statēģiju

Viena tas, kas jāizdara, jādod rīkam pareizā komanda, dati, jāapraksta organizācija, jādod vieta analīzei. Robots pats izveidos atbilstošāko scenāriju vai vismaz "blueprint" ar ko ietaupīt kaudzi laika.


Pilnīgs "diversity and inclusion"

Robotam nevajadzētu pieļaut pieņēmumus un sterotipus (šobrīd gan tādu gadījumu ir daudz un diezgan skaļi, bet tie ir labojami). Ja šī sistēma tiks apmācīta pareizi, iekļaujot vienlīdzības principus un nodrošinot tādu informāciju, ko tas var meklēt, apkopot un analizēt, tad šāda sistēma nepieļaus nedz atalgojuma nevienlīdzību, nedz atlases diskrimināciju. Pilnīgi nekādu iespēju "šmaukties" ar savu "taisnīgo vērtētāja aci".


Te piemērs kā čats domā par sievietēm un vīriešiem:

Te piemērs kā pamēģināju pavaicāt, lai čats uzraksta women at workplace strategy:


Labbūtības vēstnesis un monitors

Ja vadītājs nepamana šos signālus, tad robots tos pamana epastu sarakstē, lietoto valodu ikdienā. Kopumā ideja par vienotu monitoru, kas ziņo par garīgās veselības problēmām, cēloņiem, iespējām. Ko čats saka par šīs brīža situāciju Eiropā?

Kopumā man šķiet, ka šim rīkam ir milzu iespējas un tas veids kā mēs to mācēsim izmantot arī būs mūsu priekšrocība. Ja mākam dot pareizas komandas, tad ieguvums ir ļoti vērtīgs.

Vai tu esi jau pamēģinājis pačatot ar šo risinājumu? Kādas tavas domas?


Vērts izlasīt:

Profesionāls integrālais koučs, HR podcast autore

תגובות


bottom of page