top of page
Search
  • Writer's pictureAnnija Slikšjāne

Pieci iemesli, kāpēc studēt sabiedriskās attiecības

Mūsdienu pasaulē komunikācija ir kļuvusi par vienu no vissvarīgākajiem aspektiem ikviena cilvēka ikdienā. Tā ir efektīvas sadarbības, informācijas apmaiņas, uzticības veidošanas un konfliktu risināšanas pamats, kas ir būtiski gan cilvēku darba vidē, gan personīgajā dzīvē. Arī tehnoloģiju attīstība ievērojami paplašinājusi komunikācijas iespējas, atvieglojot informācijas apmaiņu un veicinot globālas sadarbības potenciālu. Tāpēc šobrīd, kad dzīvojam informācijas pārbagātības laikmetā, svarīgāk kā jebkad agrāk ir apgūt efektīvas komunikācijas prasmes un attīstīt kritisko domāšanu. Bet, kā to labāk izdarīt? Varbūt studēt tādu profesiju, kas padara Tevi par komunikācijas guru? Vai sabiedriskās attiecības varētu būt Tava nākotnes profesija?


Kā pagājušā gada nogalē atzina Forbes, 2024. gads sabiedrisko attiecību nozarei būs aizraujošs un dinamisks, jo tehnoloģijas turpina attīstīties un sociālekonomiskā vide nepārtraukti mainās. Attiecīgi nozarei un uzņēmumiem jāspēj pielāgoties un “iet” līdzi laikam. Kā būtiskākās tendences, kas ietekmēs sabiedrisko attiecību profesionāļu ikdienu, tika minēta mākslīgā intelekta un tā rīku izmantošana, sociālo mediju nemainīgā nozīme uzņēmumu un personīgo zīmolu komunikācijā, kā arī uzticamības un godprātīgas rīcības nozīmes pieaugums. Vai tas tā ir, spriediet paši.


Taču tas viss tikai apstiprina, ka sabiedrisko attiecību nozares tirgus vērtība pieaug un ka šī profesija īpaši novērtē augstas kvalitātes profesionāļus, ierindojoties labāk apmaksāto profesiju topu augšgalā ASV un Apvienotajā Karalistē. Taču jāņem vērā, ka ar izcilām komunikācijas prasmēm vairs neiztikt, jo stress un spriedze tiek minēti kā ikdienas pavadoņi, ko 2021. gada pētījumā par Latvijas sabiedrisko atttiecību nozarē strādājošo viedokļiem norādījuši 38,4 % respondentu.


Tāpat jau pieminētais mākslīgais intelekts ir kļuvis par sabiedrisko attiecību profesionāļu ikdienu. Saskaņā ar 2023. gada pavasarī ASV veiktās aptaujas datiem vairāk nekā ceturtā daļa sabiedrisko attiecību speciālistu visā pasaulē jau ir ieviesuši šo tehnoloģiju savā darbā, bet viena trešdaļa plāno to vēl izpētīt un izmēģināt. Savukārt, aptuveni septiņi no desmit respondentiem minēja, ka mākslīgais intelekts visvairāk varētu ietekmēt tādus darba aspektus kā pētniecību un sarakstu veidošanu, bet nedaudz vairāk nekā 50% minēja monitoringu un tekstveidi.


Tehnoloģijām mainoties, nereti izskan viedoklis, ka savu aktualitāti zaudēs populārākais sabiedrisko attiecību instruments – preses relīzes, taču joprojām kvalitatīvas preses relīzes sagatavošana ir viens no galvenajiem profesionalitātes rādītājiem. Preses relīzes vēl arvien tiek uzskatītas par vienu no uzticamākajiem informācijas iegūšanas un apstiprināšanas avotiem. Aptuveni 20% žurnālistu uzskata, ka preses relīzes ir uzticams informācijas pārbaudes avots, bet 23% žurnālistu par uzticamiem informācijas avotiem atzīst nozares ekspertus.


Piekritīsi, ka šeit minētie un arī daudzi neminētie aspekti šķiet noderīgi ne tikai nākotnes profesijas izvēlē un karjeras attīstīšanā, bet pilnveidojot sevi kā cilvēku. Tāpēc, ja Tev vienmēr ir paticis izteikt savu viedokli rakstiski vai uzstājoties publikas priekšā, jūties labi komunikācijā ar cilvēkiem vai jūti sevī potenciālu šo prasmi attīstīt, esi gatavs sekot līdzi nozaru attīstības tendencēm, veidot saturu dažādos formātos un komunikācijas kanālos, tad iespējams komunikācija un sabiedrisko attiecību profesija ir radīta Tev.Pieci iemesli, kāpēc studēt sabiedriskās attiecībās un apsvērt to par savu nākotnes profesiju


  1. Sabiedrisko attiecību darbs ir daudzpusīgs un dinamisks. Tas iekļauj sevī vairākus virzienus, piemēram, mārketingu un reklāmu, organizāciju un starppersonu komunikāciju,  sociālo mediju komunikāciju, mediju attiecību veidošanu, arī pasākumU organizēšanu u.c. Tā ir lieliska nozares priekšrocība, jo katrs var atrast sev piemērotāko virzienu. Šī profesija iemāca būt daudzpusīgam, dod iespējas izvēlēties savu nākotnes aicinājumu un attīsta plašu prasmju spektru.

  2. Svarīga prasme ir spēja izteikties. Sabiedrisko attiecību profesionāļa ikdienā var pilnveidot komunikācijas prasmes rakstīšanā, publiskajā runā, krīzes komunikācijā, pasākumu veidošanā, komunikācijā sociālajos medijos u.c., lai palīdzētu nodot interesantus un skaidrus vēstījumus, kas uzrunās mērķauditoriju. Paralēli tiek attīstīta arī spēja dzirdēt un klausīties, jo, lai spētu izteikties, ir nepieciešama informācijas iegūšana, apstrāde un tikai pēc tam viedokļa formulēšana.

  3. Sabiedriskās attiecības attīstās kopā ar tehnoloģijām. Sabiedrisko attiecību nozare nepārtraukti mainās, it īpaši līdz ar jauno tehnoloģiju un sociālo mediju attīstību, kas šobrīd ir viens no galvenajiem darba pienākumiem gandrīz katra speciālista ikdienā. Darbojoties sabiedrisko attiecību lauciņā, jāapzinās, ka nemitīga zināšanu pilnveidošana un tehnoloģisko risinājumu apguve būs pašsaprotama dzīves sastāvdaļa. Jaunas sociālo mediju un straumēšanas platformas, mobilās aplikācijas, mākslīgā intelekta rīki u.c. ir būtisks atbalsts darba pienākumu veikšanai. Darbs nebūs vienveidīgs un nekad nebūs garlaicīgi!

  4. Augsts kvalitatīvu nozares profesionāļu pieprasījums. Sabiedrisko attiecību speciālistu darba tirgus pieaug, jo klienti kļūst prasīgāki un viņu vajadzību klāsts ir ļoti dažāds un daudzpusīgs. Ņemot vērā komunikācijas būtisko nozīmi mūsdienās, organizācijas nepārtraukti meklē kvalificētus speciālistus, kuri gatavi radoši izpausties. Tāpat ikvienam ir iespēja izvēlēties starp darbu kādā no uzņēmumiem, aģentūrām, valsts pārvaldes iestādēm, kļūt pašnodarbinātam vai veidot savu uzņēmumu.

  5. Sabiedrisko attiecību profesionāļu darbs var veicināt pozitīvu ietekmi sabiedrībā. Sabiedriskās attiecības ir kas vairāk nekā tikai produktu vai pakalpojumu popularizēšana. Tā ir attiecību veidošana, sabiedriskās domas ietekmēšana un uzmanības pievēršana, dažādu būtisku vai noklusētu jautājumu aktualizēšana. Sabiedrisko attiecību speciālisti var izmantot savas prasmes, stratēģiski komunicējot svarīgus vēstījumus un veicinot pozitīvu ietekmi uz pārmaiņām. Sabiedrisko attiecību speciālisti var sniegt nozīmīgu ieguldījumu sociālā labuma veicināšanā, un Tu vari būt viens no tiem!

Vai sabiedriskās attiecības Tevi ieinteresēja?

Sabiedriskās attiecības ir dinamiska un aizraujoša joma, kas piedāvā plašas karjeras iespējas dažādās nozarēs. Ja Tu vēlies mācīties, meklēt izaicinājumus un iespēju radīt pozitīvu ietekmi uz pasauli, tad sabiedrisko attiecību profesija varētu būt Tev piemērota.


Atliek vien izvēlēties to augstskolu un tādas studiju iespējas, kas uzrunā tieši Tevi. Latvijā sabiedrisko attiecību profesiju un komunikācijas nozari ir iespējams apgūt dažādos līmeņos – pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, bakalaura līmenis, maģistra līmenis un pat doktorantūra. Izpēti augstskolas un to īstenotās programmas ŠEIT.


Un atceries, ka, kļūstot par sabiedrisko attiecību profesionāli, Tu nejutīsies viens, jo Latvijā ir aktīva sabiedrisko attiecību profesionāļu kopiena. Latvijas Asociācija sabiedrisko attiecību profesionāļiem (LASAP) darbojas kopš 2001. gada un pārstāv sabiedrisko attiecību profesionāļu intereses, veido nozares reputāciju, sniedz tīklošanās iespējas nozares kolēģiem, nodrošina zināšanu pārnesi un uzstāda nozares kvalitātes un ētikas standartus. Taču studiju laikā Tu vari veidot kontaktus ar biedriem, iesaistīties publiskajos pasākumos vai kļūt par mentoringa programmas dalībnieku. Tev izdosies!

 

Autore: Annija Slikšjāne, LASAP mentoringa programmas dalībniece, Biznesa augstskolas Turība studente

Commentaires


bottom of page